“Nije dovoljno da roditelji puštaju djecu 24 sata da ih odgaja internet, društvene mreže, nego da se malo više fokusiraju na rad s djecom”

2 min. čitanja

Tragedija koja je zadesila Beograd i način na koji je maloljetni dječak osmišljavao ubistva u školi ostavila su trag i na drugu djecu, koja su zasada samo putem interneta iskazala naum da učine nešto slično.

Jedan takav slučaj zabilježen je i u našoj zemlji u Bihaću. Naime, jedan mladić je putem društvene mreže napisao kako se sprema počiniti krvavi pir u Mješovitoj srednjoj školi, čiji je bivši učenik. Ovakav istup možda bi prošao i neopaženo da mu nije prethodila beogradska tragedija.

Tako su nadležni organi u Bihaću odmah reagirali, a građani ostali šokirani i zabrinuti brojnim pitanjima. Šta nam se dešava s djecom, prema kome uperiti prst, sistemu, porodici, okruženju, sveopćoj dostupnosti sadržaja na društvenim mrežama? Sve su ovo pitanja na koja je odgovor proteklih dana tražila ekipa Federalne televizije iz Bihaća.

Iako su nadležni organi pravovremeno reagovali, građani se pitaju: Šta nam se dešava s djecom? No, i struka je zabrinuta. Kažu, ovo je alarm na koji moramo reagovati, roditelji više moraju razgovarati sa svojom djecom.

„Ovo moramo shvatiti kao alarm na situaciju koja se dešava u regionu. Kao ministarstvo ćemo dati sve od sebe da se udubimo u samu tematiku. A što se tiče drugih bitnih stvari, također trebamo reći da su roditelji ovdje prvenstveno oni koji trebaju raditi sa svojom djecom. Nije dovoljno da roditelji puštaju djecu 24 sata da ih odgaja internet, društvene mreže, nego da se malo više fokusiraju na rad s djecom“, kaže Edvin Alijanović, ministar obrazovanja USK-a (DF).

Podijeli ovaj članak