Koliko bi Zemlja bila drugačija da se počne okretati u drugom smjeru?

6 min. čitanja

Zemlja rotira prema istoku, pa Sunce, Mjesec i sva nebeska tijela koja možemo vidjeti uvijek izgledaju kao da izlaze iz tog smjera i zalaze na zapadu. Ali nema razloga da to bude jedini mogući slučaj. Naš planet mogao bi se jednako lako okretati u suprotnom smjeru, i dok bi svijet bio drugačiji, život bi se i dalje odvijao uobičajenim tokom.

Za ovaj misaoni eksperiment, napravimo čarolijom planet poput našeg, ali koji se okreće prema zapadu. Ne možemo zaustaviti Zemlju i preokrenuti je. Kad bi se svijet prestao okretati, imali bismo apokaliptične tsunamije, oceane koji migriraju prema polovima i nedostatak magnetskog polja koje bi se s tim moglo nositi (više u našem dubokom poniranju o tome). Ne želimo se baviti svime time, pa se samo pretvarajmo da smo poželjeli zvijezdi želju i sutra ujutro će se Zemlja okretati na drugu stranu, piše iflscience.com.

Izlazak i zalazak sunca

Pa, prvo što bismo primijetili sutra ujutro je izlazak sunca na zapadu. Zasad je dobro, izbjegli smo katastrofalna razaranja. Glavna stvar koju bi to promijenilo je vrijeme.

Rotacija našeg planeta utiče na vjetrove. Ovaj fenomen poznat je kao Coriolisov učinak i često se pogrešno smatra razlogom zašto voda u WC-u ide na ovaj ili onaj način, ovisno o tome nalazite li se sjeverno ili južno od ekvatora. Način na koji je izgrađen kućanski objekt, poput zahoda, mogao bi krivotvoriti učinak, stoga eksperiment s zahodom ne biste trebali uzeti zdravo za gotovo.

Pasati

Ali u atmosferi je učinak u punoj snazi i stvari će se preslikati. Pasati na ekvatoru više neće puhati prema zapadu. A istočni vjetrovi u srednjim geografskim širinama, poput SAD-a i Europe, ali i Argentine i dijela Australije, više neće gurati u tom smjeru.

Bioraznolikost na ovom planetu ovisi o prilagodbama koje su se dugo razvijale, a mi odjednom sve stavljamo u zrcalni svijet. Sigurno će mnoge vrste, uključujući i nas, biti pogođene time. Jedan jednostavan primjer je da pasati na ekvatoru donose hranjive tvari iz Sahare u Amazonu, pomažući nevjerojatnoj bioraznolikosti regije. Bez tih vjetrova ne bi se mogao odvijati taj važan proces.

Oceanske struje

Na struje također utječu rotacija i, u obalnim područjima, vjetrovi. Uspostavljeni tok tople ili hladne vode u oceanima potpuno bi se promijenio, s neobičnim učincima diljem planeta. Teško je kvantificirati trenutni učinak koji bi to imalo.

Pustinje i bez pustinja

Prošetajmo u scenarij u kojem se magična promjena vrtnje dogodila prije nekoliko hiljada godina (tako da možemo zanemariti cijelo desetkovanje bioraznolikosti). Svijet bi danas izgledao sasvim drugačije.

Rad iz 2018. zapravo je modelirao Zemljin analog koji se okreće u suprotnom smjeru. Jasna razlika bila bi u Sahari. Pustinje jednostavno ne bi bilo. Afrika i Bliski istok bili bi puno zeleniji nego što su danas. Južni dio Sjedinjenih Država, Karibi, Srednja Amerika, južni Brazil i Argentina bili bi umjesto toga pustinje. Kao i Japan i istočna obala Kine.

Promjena vjetrova i strujanja također bi utjecala na temperature i oborine. Područja koja su sada pustinje bila bi, naravno, puno toplija i suša, ali bi također bilo promjena u drugim područjima. Europa bi bila puno hladnija i vlažnija, kao i Magreb i Bliski istok, dijelovi Australije i Novi Zeland.

Okreti planeta nisu svi isti

Svi planeti u Sunčevom sustavu kruže oko Sunca u istom smjeru. Zahvaljujući očuvanju ugaone količine gibanja oblaka plina iz kojeg je Sunce nastalo, svi smo mi na ovom sinhroniziranom vrtuljku. Ali natjerati planet da se vrti u suprotnom smjeru nije nemoguće. Uran je doživio veliki sudar koji ga je okrenuo na bok, pa su tijekom njegovog 84 godine dugog putovanja oko Sunca njegovi polovi bili usmjereni izravno prema njemu tijekom svojih ljeta.

Još zanimljivije, pogledajmo Veneru. Zemljin smrtonosno vrući blizanac ima izuzetno spor dan (otprilike 224 puta duži od Zemljinog) i vrti se u suprotnom smjeru. Dakle, na Veneri bi Sunce zašlo na istoku. Šteta što je naoblaka stalna, a za to bi trebalo više od 100 dana! Razlog tome je neizvjestan.

Moguće je da se planet okrenuo za 180 stupnjeva zbog Sunčeve gravitacijske sile i ponašanja njegove unutrašnjosti. Druga je mogućnost da je već spomenuti učinak, plus privlačenje drugih planeta na Venerinu atmosferu, usporio njezinu rotaciju do stanja mirovanja i zatim je preokrenuo.

Žiri još uvijek nije za Venus; ali jasno je da bi Zemlja sa suprotnim spinom mogla biti moguća. Možda u multiverzumu postoji Zemlja poput naše sa zelenom Saharom i pješčanim dinama na mjestu gdje bi trebala biti argentinska Pampa.

Podijeli ovaj članak