Naučnici istražili okean na dubini od 8.336 metara: Ono što su otkrili ih je iznenadilo

3 min. čitanja

Zajednička japansko-australska naučna ekspedicija prvi je put dosad snimila specifičnu vrstu ribe na dubini većoj od osam hiljada metara, što je novi rekord kada su u pitanju ribe na velikim dubinama, jer je za 158 metara nadmašio stari.

Riječ je zapravo o vrsti ribe iz roda Pseudoliparis i porodice Liparidae, snimljenoj kako pliva na 8.336 metara dubine, rekao je voditelj ekspedicije, profesor Alan Jamieson, prenosi Jutarnji.hr.

Prije ovog otkrića naučnici su 15. augusta prošle godine uočili sličnu vrstu na 8.178 metara dubine u Marijanskoj brazdi.

Dugo se smatralo da ribe ne mogu preživjeti na dubinama od 8.200 do 8.400 metara zbog pritiska.

Jamieson je objasnio da su, uz snimke, naučnici uspjeli i fizički u zamku uloviti dva primjerka na dubini od 8.022 metra u Japanskom rovu, južno od Japana, te su postavili još jedan rekord – onaj za ulov u dosad najdubljim morskim vodama. 

Dvomjesečnu ekspediciju su, uz naučnike Sveučilišta Zapadne Australije (UWA) vodili i stručnjaci s Tokijskog univerziteta za nauku o moru. 

Kažu kako se još ne zna precizno koliko su ribe velike, no dosad je evidentirano da ta vrsta može dosegnuti dužinu od oko 11 centimetara.

Na snimku dobivenom daljinski upravljanom kamerom vidi se da je riba mliječno bijele boje, njene su peraje poluprozirne, a tijelo kao da je prekriveno mekanom želatinoznom masom, pišu japanski mediji.

– Japanski okeanski rovovi nevjerovatna su mjesta za istraživanje, toliko su bogati životom, čak i na samome dnu, rekao je Jamieson, osnivač Centra za istraživanje dubokih mora Minderoo-UWA.

– Već dvije, tri godine upozoravamo da je duboko more prilično zastrašujuće mjesto. No mi ne cijenimo dovoljno činjenicu da ono u osnovi čini najveći dio planeta Zemlje i da bismo ga trebali pokušati proučiti i razumjeti te ustanoviti na koji način funkcioniše i na koji način na njega utiču ljudi, kazao je Jamieson.

Voditelj japanskog tima naučnika, dr. Kitazato Hiroshi je kazao da je nevjerovatno iskustvo otkriti ribu na dubini većoj od 8.000 metara ispod površine okeana.

Dodao je da stručnjaci sada raspolažu podacima koji će im pomoći da istraže na koji se način ribe mogu fiziološki prilagoditi takvom ekstremnom okruženju.

Naučnici snimanja provode u okeanskim rovovima blizu Japana u sklopu desetogodišnjeg istraživanja najdubljih ribljih populacija na svijetu.

Podijeli ovaj članak