U kolektivnoj mašti, šišmiš je odmah povezan sa životinjom koja se dobro uklapa u horor priče, u strašne i uzbudljive atmosfere.
Zamislite samo najpoznatijeg vampira na svijetu Drakulu, sposobnog da se transformiše u šišmiša prema nekim romantičnim i filmskim reinterpretacijama.
YouTube kanal Megabattie, s druge strane, pokušao je da prenese poruku nauke, istine i pravde za ovu malu životinju i sve njene bližnje. Šišmiš, u naraciji i priči ovog kanala otkrivanja, veoma je sladak i životinja je kojoj je jako potrebna ljubav.
Njegovo ime je Jedahh i on je šišmiš koji je spašen nakon što je zadobio nekoliko povreda. Nažalost, trebalo mu je liječenje nakon poteškoća sa kojima se susreo tokom leta. Ovaj šišmiš, koliko god da je beskoristan, već je naviknut na ljudski kontakt.
– Jedahh voli da mu se češu glava, uši i vrat nakon jela, kaže jedna od skrbnica koje se brinu o bebi. Kao i mnogi slijepi miševi, ispušta visoke zvukove kada se nježno mazi. Nije nimalo agresivan i ne pokušava da ugrize bilo šta ni bilo koga.
Očigledno ostaje divlja životinja i kao takva može imati (prenosive) bolesti koje je teško izbjeći kao što to činimo s mačkom ili psom putem vakcine.
Jedahh je dugonosni šišmiš koji jede voće, obično živi u velikim šumama. Nije šišmiš vampir koji se hrani ljudskom krvlju svake noći!
– Ima dana kada spava više nego što je potrebno. I voli da ga šetaš dok visi naopačke, kaže drugi operater koji brine o njemu.
Hvataju hranu zubima, jedu kašu i pritom ispuštaju sjemenke, tako da predstavljaju jedan od glavnih agenata za širenje raznih biljnih vrsta u svom prašumskom staništu.
– Ljudi ih gledaju s gađenjem jer misle da sisaju krv, a smatraju ih ružnima jer ih nastoje humanizirati. Samo se mala grupa vrsta slijepih miševa hrani (a ne ljudskom!) krvlju, otkriva veterinar koji vodi tim za njegu.