Hrvatskom se Å”iri sincicijski virus koji može biti fatalan za dojenÄad i malu djecu. Vrlo je zarazan, prenosi se kapljiÄnim putem. TrenutaÄno je dominantan respiratorni virus koji, uz druge, izaziva bolesti pa se pune djeÄje bolnice. Prijeti i invazivni streptokok, zbog kojeg je u Velikoj Britaniji za sedmicuĀ dana umrlo Å”estero djece, te gripa. Zavodu za javno zdravstvo u protekla dva mjeseca prijavljeno je 54 oboljelih osoba od gripe, meÄu njima je sedamnaestero djece.
Ekipa HTV-a jeĀ posjetila Kliniku za djeÄje bolesti i Kliniku za infektivne bolesti Fran MihaljeviÄ. Kako prenose, Äekaonice hitnih ambulanti se sve viÅ”e pune. Dnevno se pregleda stotinjak djece, a neku se moraju i hospitalizirati.
– Zadnjih nekoliko sedmica bilježimo lagani porast broja djece koja su inficirana respiratornim sincicijskim virusom. Ovaj tjedan imali smo 111 novopotvrÄenih sluÄajeva. To su podaci iz bolnice Fran MihaljeviÄ, iz Zaboka i s testiranja drive-in. Od 250 uzoraka, 111 je bilo potvrÄeno te deset sluÄajeva gripe A, prevladava soj H1N1. Htjela bih reÄi da je to uobiÄajeno jer su zimski mjeseci kada oÄekujemo poveÄani broj respiratornih infekcija, rekla je epidemiologinja Dijana Mayer zaĀ HTV.
Infekcija respiratornim sincicijskim virusom bolest je male djece koja idu u jaslice i vrtiÄe. Posebno se brzo Å”iri u zatvorenom prostoru i lako se prenosi.
– Djeca sama sebi mogu teÅ”ko oprati ruke, diraju igraÄke, koriste zajedniÄke predmete. Zajedno se igraju i blizu su jedni drugima. To je jedan od naÄina prijenosa. Äovjek je rezervoar virusa koji se prenosi kapljiÄno. VeÄ i sam govor, a kamoli kihanje i kaÅ”ljanje, pogoduju prijenosu virusa, objasnila je epidemiologinja.
U Hrvatskoj su potvrÄeni sluÄajevi streptokoka seroloÅ”ke skupine A, ali Mayer istiÄe da to nije niÅ”ta zabrinjavajuÄe.
– To je bolest koja se Å”iri u kolektivu. NajÄeÅ”Äa kliniÄka slika kod streptokoka jest streptokokna angina. Kad roditelji primijete da dijete boli grlo, da ima visoku temperaturu, dijete treba obvezno odvesti kod pedijatra. Nije nužno iÄi u hitan prijem u bolnicu. Primijetili smo da se roditelji ne pridržavaju preporuke da se antibiotik mora popiti u potpunosti, deset dana, a ne prekinuti nakon 3-4 dana kad djetetu bude bolje, ne voditi dijete u vrtiÄ, nego ostati doma do izljeÄenja, preporuÄila je Mayer.
Pedijatrica Sanja PejiÄ RoÅ”ko iz Klinike za djeÄje bolesti Zagreb kazala je da je ondje dnevno izmeÄu 90 do 110 pregleda. Potvrdila je da su najÄeÅ”Äe respiratorne infekcije, dominiraju i virusne inspekcije, prvenstveno RSV, respiratorni sincicijski virus.
– Å to je dob mlaÄa, to su obiÄno simptomi i ozbiljniji. ObiÄno poÄne s onim uobiÄajenim respiratornim simptomima, zatim se nastavlja intenzivan kaÅ”alj. Mala djeca zapravo zamaraju respiratornu muskulaturu, poÄinju odbijati jesti i to ih obiÄno dovodiĀ nama. Može izazvati akutno respiratornu insuficijenciju, dakle nemoguÄnost disanja Å”to onda zapravo zahtijevaju lijeÄenje u jedinicama intenzivnog lijeÄenja, rekla je PejiÄ RoÅ”ko.
Na respiratoru je dvoje djece u Klinici za infektivne bolesti. Zoran BaruÅ”iÄ, zamjenik direktorice Klinike za infektivne bolesti “Dr. Fran MihaljeviÄ”, rekao je da ondje i dalje ima djece koja imaju COVID, a ima i drugih respiratornih infekcija ukljuÄujuÄi i gripu.
Streptokokne infekcije su uÄestale, a uglavnom je rijeÄ o upali ždrijela, Å”arlahu i kožnim infekcijama. Djeca s vodenim kozicama gdje dolazi do kožnih oÅ”teÄenja su osjetljiva kategorija, gdje takoÄer mogu nastupiti invazivne streptokokne infekcije, dodao je BaruÅ”iÄ.
Zavodu za javno zdravstvo u protekla dva mjeseca prijavljeno je 54 oboljelih od gripe, a meÄu njima je 17 djece.