Nakon što je Chelsea u srijedu deklasirao Arsenal osvojivši Evropsku ligu, Liverpool i Tottenham će u večeras zaokružiti engleske dane u evropskim kupovima.

Prvi puta u povijesti Kupa i Lige prvaka, te Kupa UEFA i Evropske lige u finalima su sva četiri kluba iz iste zemlje, pri čemu čak tri iz istog grada, Londona.

Liverpoolu će to biti deveto, a Tottenhamu prvo finale u elitnom takmičenju Starog Kontinenta. U dosadašnjih osam finala Redsi su pet puta slavili, a tri puta upisali poraze. Zadnju krunu Liverpool je osvojio 2005. godine, a zadnje finale igrao lani kada je izgubio od Real Madrida.

“Tottenham je vrlo opasan. Nemoguće je doći do finala Lige prvaka bez kvalitete. Dovoljno je pogledati imena klubova koje su izbacili na putu do finala. Spursi imaju i odličnog menadžera koji će ih, sasvim sigurno, dobro pripremiti za ovo finale,” kazao je Liverpoolov kapitan Jordan Henderson.

Redsima je ovo posljednja prilika da ove sezone osvoje barem jedan trofej. U FA kupu i Liga kupu su ispali već u trećem kolu, dok su u prvenstvu do posljendjih 90 minuta bili u igri za krunu. Tottenham je u prvenstvu dogurao do četvrtog mjesta, u FA kupu je ispao 4. kolu, a u Liga kupu do polufinala.

“Finale Lige prvaka je naša zadnja prilika da ove sezone nešto osvojimo, a zaslužili smo naslov. Bila bi to nagrada za sezonu u kojoj smo igrali sjajno,” kazao je Trent Alexander-Arnold.

Zanimljivo, bit će to tek četvrto englesko finale u povijesti evropskih kupova. Prvo je bilo 1972. godine kada su Tottenham i Wolverhampton igrali prvo finale Kupa UEFA, drugo 2008. kada su u finalu Lige prvaka igrali Manchester United i Chelsea, a treće prije nekoliko dana u Baku gdje su snage odmjerili Chelsea i Arsenal u finalu Europske lige.

“Svaki nogometaš sanja o naslovu pobjednika Lige prvaka, međutim još je dalek put ispred nas. Velika je stvar što smo stigli do finala, no još nismo završili posao,” kazao je napadač Tottenhama Harry Kane.

Do sada su gradski rivali igrali 170 međusobnih utakmica, Liverpool je slavio 79 puta, Tottenham 48, a 43 susreta su završila bez pobjednika. U Evropi su igrali samo jednom, u polufinalu Kupa UEFA 1973. Liverpool je u dvije utakmice bio bolji (2:1, 0:1), a potom je u finalu porazio Borussiju Moenchengladbach.

VJEROVATNI SASTAVI:

TOTTENHAM: Lloris – Trippier, Alderweireld, Vertonghen, Rose – Winks, Sissoko – Eriksen, Alli, Son – Kane

LIVERPOOL: Alisson – Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk, Robertson – Fabinho, Henderson, Wijnaldum – Salah, Firmino, Mane