Rukometne reprezentacije Hrvatske, Danske i Švedske prvi krug Svjetskog prvenstva završile su s maksimalnim učinkom.

Hrvatska je u derbi susretu petog kola u grupi B pobijedila Španiju sa 23:19 i osvojila prvo mjesto u grupi te u narednu fazu prenosi maksimalna četiri boda.

Hrvatska će biti prvoplasirana u novoformiranoj grupi, ispred Francuske koja je zauzela prvo mjesto u grupi B pobjedom nad Rusijom 23:22. Zajedno sa Hrvatskom i Francuskoj u novoj grupi bit će Njemačka, Brazil, Španija i Island.

U C-grupi također su se sastale dvije neporažene ekipe – Danska i Norveška, a slavili su Danci sa 30:26. S maksimalnim učinkom u drugi krug ulazi i Švedska, koja je u petom kolu u okviru D-grupe pobijedila Mađarsku sa 33:30.

Poznati učesnici drugog kruga rukometnog SP-a 

Na Svjetskom prvenstvu u rukometu u Danskoj i Njemačkoj poznati su svi učesnici drugog kruga.

Nastup u glavnoj rundi izborili su Njemačka, Francuska i Brazil iz grupe A, Hrvatska, Španija i Island iz grupe B, Norveška, Danska i Tunis iz grupe C te Švedska, Mađarska i Egipat iz grupe D, prenosi STA.

U grupi A se reprezentacijama Njemačke i Francuske, koje su ranije osigurale plasman danas pridružila selekcija Brazila koja je pobijedila Koreju sa 35:26.

Treće mjesto u grupi B osvojila je selekcija Islanda pobjedom protiv Makedonije 24:22, dok je treće mjesto u C-grupi izborio Tunis trijumfom nad Austrijom 32:27. U D-grupi treće mjesto potvrdio je Egipat pobjedom protiv Angole 33:28.

U glavnoj rundi bit će formirane nove dvije grupe sa po šest ekipa, iz kojih će po dvije najbolje igrati polufinale.

Finale je na rasporedu 27. januara u Herningu.

Rezultati posljednjeg kola preliminarne runde:

A-grupa
Brazil – Koreja 35:26
Njemačka – Srbija 31:23
Francuska – Rusija 23:22

Tabela:

1. Francuska 5 4 1 0 138:113 9
2. Njemačka 5 3 2 0 142:110 8
3. Brazil 5 3 0 2 127:129 6
————————————-
4. Rusija 5 1 2 2 131:127 4
5. Srbija 5 1 1 3 127:146 3
6. Koreja 5 0 0 5 124:164 0

B-grupa:
Bahrein – Japan 23:22
Makedonija – Island 22:24
Hrvatska – Španija 23:19

Tabela:

1. Hrvatska 5 5 0 0 152:115 10
2. Španija 5 4 0 1 142:114 8
3. Island 5 3 0 2 137:124 6
——————————–
4. Makedonija 5 2 0 3 131:139 4
5. Bahrein 5 1 0 4 107:151 2
6. Japan 5 0 0 5 121:147 0

C-grupa:
Čile – Saudijska Arabija 32:27
Austrija – Tunis 27:32
Danska – Norveška 30:26

Tabela:

1. Danska 5 5 0 0 167:103 10
2. Norveška 5 4 0 1 175:119 8
3. Tunis 5 3 0 2 138:147 6
——————————-
4. Čile 5 2 0 3 130:167 4
5. Austrija 5 1 0 4 121:148 2
6. Saudijska Arabija 5 0 0 5 112:159 0

D-grupa:
Egipat – Angola 33:28
Katar – Argentina 26:25
Švedska – Mađarska 33:30

Tabela:

1. Švedska 5 5 0 0 151:111 10
2. Mađarska 5 2 2 1 151:138 6
3. Egipat 5 2 1 2 132:133 5
————————————
4. Katar 5 2 0 3 125:127 4
5. Argentina 5 1 1 3 119:130 3
6. Angola 5 1 0 4 121:160 2

Loading...