Poraz bh. košarkaša u Finskoj: Zmajevi nadomak čuda, ali…

Petteri Koponen of Finland and Aleksandar Lazic of Bosnia and Herzegovina during men's basketball world championships qualifying match Finland vs Bosnia and Herzegovina in Espoo, September 13, 2018. Lehtikuva/Jussi Nukari via REUTERS ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY. NO THIRD PARTY SALES. NOT FOR USE BY REUTERS THIRD PARTY DISTRIBUTORS. FINLAND OUT. NO COMMERCIAL OR EDITORIAL SALES IN FINLAND.

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je večeras od Finske u nastavku kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo. Bila je to čudna utakmica obilježena velikim povratkom bh. reprezentacije u finišu meča, ali je domaćin ipak stigao do pobjede sa konačnih 85:81.

Domaći tim mnogo bolje je otvorio meč pa je već nakon prvog perioda igre, držao vodstvo od ugodnih osam poena viška, bilo je 22:14. Nije reprezentacija Bosne i Hercegovine izgledala dobro, mnogo loših napada i slaba organizacija u odbrani uz vrlo dobar postotak šuta iz igre, zasluženo su na kontru domaćina nacrtali lijepu zalihu za ostatak meča.

Zmajevi su do daha došli u drugom periodu pa je sve to na parketu izgledalo nešto bolje, ali opet nedovoljno da se izabranici Jasmina Repeše do kraja vrate u rezultatski egal. Na veliki odmor, timovi su otišli uz vodstvo domaćeg sastava, bilo je 43:34.

U nastavku meča, bh. tim nastavio je u lošem ritmu. Vidjelo se da ovakav sastav nije odigrao mnogo utakmica zajedno i da će selektoru Repeši posao biti iznimno težak, posebno jer s druge strane ima ozbiljne rivale.

U posljednju četvrtinu, domaćin je ušao s nedostižnih 21 poen viška i činilo se da je ugašena svaka nada u dobar rezultat. No, nije to bio kraj. Razigrao se bh. tim i u čudesnoj igri uspio doći na samo tri poena zaostatka sredinom pretposljednje minute susreta. No, bilo je to sve što su gosti uspjeli jer je do kraja domaćin ipak zadržao vodstvo i stigao do važnog trijumfa (85:81).

Najefikasniji u reprezentaciji BiH bio je Jusuf Nurkić sa dvadeset poena dok je Džanan Musa postigao 15. U pobjedničkom kadru, bolji od ostalih bio je Salin sa 27 poena.

Naredni meč bh. tim igra protiv Češke Republike u nedjelju. Meč je na rasporedu u Sarajevu od 20 sati.