Englezi će tako imati sva četiri predstavnika u finalima evropskih kupova jer će u završnom susretu Lige prvaka 1. juna u Madridu igrati Liverpool i Tottenham.

Chelsea je izborio finale Evropske lige protiv Eintrachta nakon boljeg izvođenja penala. Bilo je 1:1 nakon 120 minuta, a heroj Bluesa bio je Kepa koji je odbranio dva penala.

Chelsea i Eintracht su odigrali čvrstu utakmicu s mnogo trke koja je razriješena tek izvođenjem jedanaesteraca. Chelsea je poveo u 28. minuti golom Rubena Loftusa-Cheeka, a izjednačio je Luka Jović u 49. minuti.

Kako više nije bilo golova pitanje putnika u Baku odlučeno je udarcima s bijele tačke, a junak je postao Kepa Arrizabalaga odbranivši udarce Hintereggera i Paciencije, dok je Kevin Trapp odbranio samo jedan kazneni udarac Azpilicueti.

Chelsea će drugi put u povijesti igrati u finalu Evropske lige. Do finala je londonski sastav stigao i 2013. kada je u završnom susretu u Amsterdamu pobijedio Benficu.

Londonski sastav je ovom utakmicom produžio i rekordni niz bez poraza u Evropskoj ligi na 17 utakmica.

Eintracht je lovio prvo evropsko finale u posljednjih 39 godina nakon što je 1980. osvojio Kup Uefa protiv Borussije Moenchengladbach.

Nogometaši Arsenala izborili su plasman u finale Evropske lige nakon što su u uzvratnom susretu polufinala na gostovanju pobijedili Valenciju sa 4-2 i tako potvrdili pobjedu od 3-1 iz prve utakmice igrane u Londonu.

Bila je to sjajna utakmica sa šest golova i još nizom prilika na obje strane.

Golove za goste postigli su Pierre-Emerick Aubameyang (17, 69, 89) i Alexandre Lacazette (50), dok je oba gola za Valenciju postigao Kevin Gameiro (11, 58).

Arsenal je tako po drugi put izborio finale Kupa UEFA i Europske lige. U prvom pokušaju nije uspio. U finalu Kupa UEFA 2000. izgubio je od Galatasaraya nakon izvođenja jedanaesteraca.

Valenciji je ovo bio prvi domaći evropski poraz u posljednjih 12 utakmica, a posljednji klub koji je slavio na Mestalli u Evropskoj ligi bio je Swansea City 2014. u susretu iz grupe.