Engleska je povela u 31. minuti golom Marcusa Rashforda iz jedanaesterca, a izjednačio je Matthijs de Ligt u 73. minuti. U 97. minuti Holandžani su poveli nakon autogola Kaylea Walkera, a sve dileme oko pitanja pobjednika razriješio je Promes u 114. minuti.

Engleska je u 84. minuti postigla drugi pogodak nakon sjajne akcije koju je završio Jesse Lingard, međutim gol je poništen nakon pregleda VAR-om zbog ofsajda. Samo dvije minute kasnije VAR je ponovo bio u akciji, Holanddžani su tražili penal zbog igranja rukom, ali sudije nisu tako mislili. U sudijskoj nadoknadi Depay je imao zicer za pobjedu, ali je očajno pucao pa je susret ušao u produžetke.

U dodatnih 30 minuta Englezi su s dvije katastrofalne greške poklonili suparniku pobjedu, a tragičari su postali John Stones i Ross Barkley.

Holandija će u finalu igrati protiv Portugala koji je u srijedu pobijedio Švicarsku sa 3-1. Junak polufinalnog susreta igranog u Portu bio je Cristiano Ronaldo.