Aktuelni prvak Evrope, Real Madrid, u prvom susretu osmine finala Lige prvaka trijumfovao je s 2:1 u Amsterdamu kod Ajaxa, dok je mnogo uvjerljiviju pobjedu zabilježio Tottenham protiv Borussije. Spursi su na Wembleyju slavili s visokih 3:0.

Fudbaleri Ajaxa ušli su dosta ofanzivno u meč protiv aktuelnih evropskih prvaka. Noussair Mazraoui prvi je zaprijetio Thibautu Courtoisu u devetoj minuti susreta, no udarac 21-godišnjeg Marokanca otišao je pored gola. Real je uzvratio u 14. minuti preko Juniora Viniciusa, ali je Andre Onana loptu skrenuo u korner.

Hakim Ziyech se u 36. minuti našao u sjajnoj prilici, bila je to situacija jedan na jedan sa golmanom Reala, no marokanski fudbaler šutirao je slabo, po sredini gola.

Samo minut kasnije mreža Los Blancosa se ipak zatresla. Courtois se nije proslavio s jednom intervencijom nakon kornera domaćih, a odbijenu loptu je glavom u gol gostiju pospremio Nicolas Tagliafico. Ipak, poslije konsultacija VAR-a, prvi put u historiji Lige prvaka, slovenski arbitar Damir Skomina odlučio je poništiti gol Kopljanika zbog nedozvoljene pozicije u kojoj je nalazio Dušan Tadić.

Upravo je srbijanski reprezentativac u 43. minuti bio u novoj prilici za Ajax, no slabo je šutirao. Čak 11 udaraca uputili su fudbaleri holandskog velikana ka golu Reala u prvom poluvremenu, što je najveći broj šuteva prema golu Kraljeva u prvih 45 minuta u svim ovosezonskim mečevima u Ligi prvaka.

Odličan tempo i igru koju su imali u prvom dijelu utakmice domaći igrači nisu uspjeli održati i na startu drugog dijela.

U 60. minuti tim iz Madrida stigao je do prednosti. Pogodio je Karim Benzema nakon asistencije Juniora Viniciusa. Bio je to sedmi gol francuskog napadača u posljednjih sedam susreta.

Fudbaleri Ajaxa nisu se predavali. Nagrada za odlučnu, otvorenu i napadačku igru stigla je u 75. minuti kada je Ziyech matirao Thibauta za izjednačenje rezultata.

Pobjedu Kraljevima donio je Marco Asensio pogotkom tri minute prije kraja utakmice i tako omogućio kapitenu Reala Sergio Ramos da jubilarni 600. nastup u dresu prvaka Evrope pamti po pobjedi. Nju je u samom finišu utakmice sjajnom intervencijom spasio Courtois koji je odbranio čist zicer Kasperu Dolbergu.

U drugom meču osmine finala Lige prvaka između Tottenhama i Borussije Dortmund slavili su domaći s visokih 3:0, iako je prvo poluvrijeme utakmice na Wembleyju okončano bez golova.

Ekipa Mauricija Pochettina povela je zahvaljujući pogotku Son Heung-Mina iz 47. minute utakmice. Vodećem pogotku Spursa prethodio je dobar pritisak domaćih na zadnju liniju Milionera, a odlično ubacivanje Vertonghena u vodstvo za Tottenham rutinski je pretvorio reprezentativac Južne Koreje.

Minimalnu prednost ekipa iz Londona imala je sve do 83. minute kada ju je udvostručio asistent vodećeg gola za domaći tim Jan Vertonghen. Samo tri minute kasnije Fernando Llorente je postavio konačnih 3:0. Španski napadač tako  , i to samo dvije minute nakon što je ušao u igru osigurao veliku prednost svom timu pred revanš u Dortmundu.