Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine sinoć je u Zenici s visokih 5:0 porazila selekciju Gibraltara u petom kolu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Rusiji 2018. godine.

Posljednjerangirana selekcija s FIFA rang-liste bila je sve osim protivnik po mjeri za naš nacionalni tim. No, činjenica da igramo protiv najslabije reprezentacije svijeta selektora Mehmeda Baždarevića i njegove saradnike nije spriječila da na travnjak Bilinog polja pošalju najjači raspoloživi sastav Zmajeva.

Taj potez ispostavit će se kao pogrešna odluka kada je u 18. minuti susreta Norveški sudija Svein-Erik Edvartsen pokazao jedini žuti karton na utakmici, i to Seadu Kolašincu, koji će zbog ove javne opomene propustiti naredni, veoma važan, kvalifikacioni meč protiv Grčke.

Je li bilo potrebe da lijevi stoper Schalkea, koji je trenutno bh. defanzivac u najboljoj formi, uopće zaigra protiv slabašnog Gibraltara, bilo je i jedno od prvih pitanja za Dragana Perića na zvaničnoj press konferenciji nakon sinoćnje utakmice.

– Zbog važnosti utakmice i značaja, odlučili smo ući u meč s najboljim mogućim sastavom – istaknuo je Perić, koji je sinoć vodio Zmajeve s klupe s obzirom na to da je Baždarević zbog suspenzije utakmicu pratio s trbina.

Iako u današnjem fudbalu svaki protivnik i ekipa zaslužuju respekt, amaterska selekcija Gibraltara koju čine policajci, računovođe i lučki radnici teško da je tim koji bi savladao i naše premijerligaše, a kamoli reprezentaciju BiH, sa Seadom Kolašincem u sastavu ili bez njega.

Pobijedili smo, upisali nova tri važna boda u borbi za plasman na Svjetsko prvenstvo, ali smo u “kockanju” i nastupom s najjačim raspoloživim sastavom definitivno izgubili. Izgubili smo Seada Kolašinca, koji bi nam s obzirom na formu u kojoj igra ove sezone, bio od krucijalane važanosti za duel s Grcima koji smo već označili kao “ključni” u borbi za drugu poziciju u kvalifikacionoj grupi H.

Možda žuti karton Kolašinca ima i svoju pozitivniju stranu. Priliku za igru umjesto Seada Kolašinca već na početku drugog poluvremena dobio je debitant Daniel Pavlović. Lijevi bek Sampdorije ukazno povjerenje iskoristio je na pravi način, a samo šest minuta nakon što je ušao u asistirao je Avdiji Vršajeviću za 3:0.

Pavlović će svoje mjesto vjerovatno naći i u početnom sastavu u prijateljskoj utakmici s Albanijom koju utorak igramo u Elbasanu, a vjerovatno će bivši mladi reprezentativac Švicarske uz Zukanovića i Lulića biti jedna od Baždarevićevih solucija za lijevi dok u junskom duelu protiv Helena na Bilinom polju.