Francuzi za poluvrijeme osigurali polufinale

Golovima Girouda, Pogbe, Payeta i Griezmanna za 45 minuta trikolori su pomeli Islanđane, da bi u nastavku viđena još tri gola za konačnih 5:2 za Francuze.

Iako su važili za favorita malo se ko nadao da će Francuska s četiri gola u 45 minuta riješiti pitanje pobjednika u duelu protiv Islanda, kojeg su na kraju savladali s 5:2. Tako ćemo u borbi za finale 7. jula u Marseilleu gledati veliku bitku Francuske i Njemačke.

Na žalost, nije sve lijepo počelo u nedjeljnom duelu.
Navijači koji su se zaputili prema jednom od ulaza najveće francuskog stadiona Saint – Denisea, par sati prije početka utakmice preživjeli su pravi šok! Ispred stadiona je odjeknula snažna eksplozija koja je izazvala opštu paniku oko stadiona. Srećom, glasnogovornica pariške policije izjavila je da se radi o kontrolisanoj eksploziji kojom su policijske snage otvorile vrata sumnjivog vozila koje je bilo parkirano blizu stadiona.
A eksplozivan doček, srećom ovog puta onaj fudbalski, priredili su trikolori Islandu u prvih 45 minuta utakmice.
Već u 12. minuti Matuidi je proigrao Girouda koji precizno pogađa. U 20. minuti ubačaj Griezmanna iz kornera koristi Pogba i pogađa za 2:0. Potom je Payet u 43. minuti s ivice kaznenog prostora sjajno pogodio za 3:0, a koju minutu kasnije Griezmann izlazi sam na Halldorsona i lukavo ga prebacuje za 4:0 čime je riješio sve dileme oko putnika u finale.
Nastavak je donio još tri gola. U 56. minuti Sigthorsson smanjuje na 4:1, da bi se tri minute kasnije za 5:1 Francuza pobrinuo Giroud. Konačnih 5:2 postavlja Bjarnason šest minuta prije kraja meča.

Stadion Saint-Denis u Parizu. Gledalaca: 80.000. Sudija: Björn Kuipers (Holandija). Strijelci: 1:0 – Giroud (12), 2:0 – Pogba (20), 3:0 – Payet (43), 4:0 – Griezmann (45), 4:1 – Sigthorsson (56), 5:1 Giroud (59), 5:2 – Bjarnasson (84). Žuti kartoni: Umtiti (Francuska), Bjarnasson (Island).
FRANCUSKA: Lloris, Sagna, Umtiti, Koscielny (od 72. Mangala), Evra, Pogba, Matuidi, Sissoko, Griezmann, Payet (od 80. Coman), Giroud (od 60. Gignac). Didier Deschamps.

ISLAND: Halldorson, Saevarsson, Arnason (od 46. Ingasson), R. Sigurdsson, Skulasson, Gudmundsson, A. Gunnarsson, G. Sigurdsson, Bjarnason, Sigthorsson, Bödvarsson (od 46. Fingobasson). Trener: Lars Lagerback.