Največi teniser današnjice, 33-godišnji šampion, nenadmašni Roger Federer izborio je svoje deseto finale u Wimbledonu savladavši domaću uzdanicu, pobjednika iz 2013., Andy Murraya rezultatom 3:0 (7:5, 7:5, 6:4).

Znao je dobro Federer da mora od početka biti agresivan, ne dozvoliti da se igra razvija kroz duge poene gdje do izražaja dolazi Murrayeva defanzivna taktika. I, tako je i bilo. Švajcarac je konstantno napadao, dobro servirao, a forhend i bekhend su funkcionisali kao u danima najveće slave. Izlasci na mrežu, voleji, slajsevi, gracioznost u udarcima, ali i mentalna snaga, dakle Andy Murray, ali i desetine miliona gledalaca širom svijeta su danas mogli vidjeti sve ono što jedan teniser treba da zna da bi bio najveći na svijetu. Današnji meč je upravo bio to – školski primjer savršenog tenisa. U ključnim momentima meča, kada je to bilo najpotrebnije, veliki Federer je igrao šampionski.

Servis je funkcionisao odlično sa 76% ubačaja i fenomenalnih 84% realizacije, uz 20 asova. Koliko je bio agresivan, ali i precizan govori podatak da je ubacio čak 56 vinera, 21 više od Murraya, te samo 11 neforsiranih grešaka, naspram 17 koliko ih je imao Britanac. Konačno, Murray je imao samo jednu break šansu, u prvom setu, dok je Švajcarac stvorio čak deset šansi, iskoristivši tri – po jednu u svakom setu.

U svom desetom finalu i pohodu na osmu titulu Švajcarac će igrati sa Novakom Đokovićem u reprizi prošlogodišnjeg finala

Tok meča

Prvi set je proticao bez velikih uzbuđenja, uz tek jednu break loptu Škota koju Roger spašava. I onda, u 12. gemu, Federer ima dvije break lopte, koristi drugu i uzima prvi set nakon pola sata igre.

U drugom setu Federer nastavlja da diktirao tempo, igra agresivno dok se Škot uglavnom branio, ali dobro izvlačeći neke gotovo nemoguće udarce. I onda, u desetom gemu koji je trajao cijelih 15 minuta –  triler. Federer stiže to tri vezane break/set lopte, ali se najbolji defanzivac svijeta spašava iz gotovo beizlaznih situacija. Nakon toga gledamo jos dvije set lopte, ukupno sedam izjednacenja da bi Murray iskoristio svoju tek četvrtu prednost za poravnanje. Bio je to gem za teniske udzbenike.

Federer nije ustuknuo i bez izgubljenog poena uzima gem za vođstvo od 6:5.U 12. gemu nova set lopta za Federera,  i nakon jos jednog navjerovatnog poena, veliki Šampion je samo jedan set udaljen od finala – 7:5 i 2:0 u setovima.

Treći set protiče identično kao prva dva da bi sve kulminiralo u desetom gemu. Škot servira loše, Federer stiže do prve meč lopte, koristi je i baca u stanje šoka i nevjerice 15.000 domaćih navijača, kaoi hiljade onih koji su meč posmatrali sa popularnog Henmannovog brda. Švajcarac dobija treći set sa 6:4 i nakon nešto više od dva sata dobija meč.