Izabranici selektora Marca Wilmotsa bili su bolji rival i zasluženo slavili pobjedu nad Irskom sa 3:0 te zauzeli drugo mjesto na tabeli grupe E.

Reprezentacija Belgije pobijedila je Irsku sa 3:0 u utakmici drugog kola grupe E odigranoj na stadionu Matmut Atlantique u Bordeauxu.
Belgija je na otvaranju imala terensku inicijativu i diktirala tempo, dok se Irska više orijentisala ka defanzivnoj igri, vrebajući na eventualnu šansu iz kontranapada. Belgijanci su imali i veći posjed lopte na otvaranju: 52 naprema 48 posto.

Inicijativa crvenih đavola

Selekcija Belgije imala je prvu priliku u petoj minuti nakon što je Carrasco ubacio loptu u šesnaesterac, ali je golman Irske Darren Randolph vrlo dobro reagovao i prekinuo taj napad te tako otklonio opasnost. Belgijanci su nastavili da atakuju na gol protivnika i kako je vrijeme odmicalo, prijetili su sve više. Bilo je očito da nisu željeli bezglavo srljati nego su pokušavali da otpor rivala slome iz dobro kreiranih akcija.

Svjesni težine situacije u kojoj su se našli poslije poraza od Italije u prvom kolu, crveni đavoli bili su pod imperativom osvajanja prvih bodova, pa je i zbog toga ofanziva na gol Iraca, sve više rasla. U 22. minuti, Hazard se našao u šansi. Šutirao je snažno, no lopta je prohujala iznad prečke gola reprezentacije Irske. Samo tri minute kasnije, mreža irskog golmana se zatresla nakon što je Carrasco glavom poslao loptu u mrežu, međutim taj pogodak nije priznat budući da je pomoćni sudija pokazao da se nalazio u ofsajdu.

Belgijski igrači imali su šansu i u 30. minuti nakon što je loptu primio Meunier koji nije oklijevao, ali njegov šut nije bio dovoljno precizan, pa je ta lopta proletjela uz desnu desnu stativu.
Fudbaleri Irske su hrabro su se borili, slično kao u meču protiv Švedske, kada su osvojili bod, odigravši 1:1. U meča sa Belgijom imali su priliku da stignu do novih bodova nakon čega su se mogli popeti na drugo mjesto u grupi, no kako je vrijeme prolazilo ta opcija je postajala sve nerealnija.

U završnici prvog dijela uslijedio je novi pritisak crvenih đavola na posljednju liniju odbrane Iraca. Igrao se 42. minut kada je Toby Alderweireld glavom uputio šut u lijevu stranu gola irskog čuvara mreže Randolpha, ali je jedan od odbrambenih igrača gotovo sa gol-linije vješto intervenisao i izbacio loptu u polje.

Belgija prejaka

Belgija je povela na otvaranju drugog poluvremana. Puleni selektora Marca Wilmotsa stigli su do prednosti u 49. minuti iz akcije koju je započeo Kevin De Bruyne, koji je loptu dodao do Lukakua, a ovaj sa ivice šesnaesterca za trenutak zastao, namjestio se i precizno šutirao, pogodivši lijevu stranu gola Randolpha. Bio je to 16. gol Lukakua u dresu reprezentacije Belgije.

Belgija je duplirala vodstvo u 62. minuti. Meunier je sjajno ubacio u šesnaestarac, a jučer raspoloženi Witsel udarcem glavom savladao je golmana Randopla za 2:0. Nakon toga igra Irske se raspala. U 71. minuti, nakon prodora Hazarda, loptu je u kaznenom prostoru primio Lukaku, koji je rutinski savaldao golmana Irske preciznim šutem, poslavši loptu loptu u lijevi ugao za konačnih 3:0.