- Oglas-

Za nagrade Srce Sarajeva u Takmičarskim programima 27. Sarajevo Film Festivala ukupno će se takmičiti 47 filmova.

U četiri takmičarske selekcije – igranog, dokumentarnog, kratkog i studentskog filma – 18 filmova će zabilježiti svjetsku, tri međunarodnu, jedan evropsku, 24 filma regionalnu i jedan bosanskohercegovačku premijeru.

Ove godine selekcioni tim pod vođstvom Izete Građević, kreativne direktorice Sarajevo Film Festivala, pogledao je 683 filma: 135 dugometražnih igranih, 153 dokumentarna, 245 kratkih i 150 studentskih.

Elma Tataragić, selektorica Takmičarskog programa – igrani film, u program je uvrstila 9 filmova, od kojih će dva imati svjetsku, a sedam filmova regionalnu premijeru.

Rada Šešić, selektorica Takmičarskog programa – dokumentarni film, selektirala je 16 filmova: osam filmova će u Sarajevu zabilježiti svjetsku, jedan evropsku, šest regionalnu i jedan bosanskohercegovačku premijeru.

U Takmičarskom programu – kratki film, prema odluci selektorice Elme Tataragić, ove godine će biti 10 filmova: četiri će imati svjetsku, a šest filmova regionalnu premijeru.

Asja Krsmanović, selektorica Takmičarskog programa – studentski film, u program je uvrstila 12 filmova, od kojih će četiri imati svjetsku, tri međunarodnu, a pet regionalnu premijeru.

Program obuhvata filmove i autore iz Albanije, Armenije, Austrije, Azerbejdžana, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Hrvatske, Kipra, Grčke, Gruzije, Mađarske, sa Kosova, iz Sjeverne Makedonije, Malte, Moldavije, Crne Gore, Rumunije, Srbije, Slovenije i Turske.

TAKMIČARSKI PROGRAM – IGRANI FILM 2021.

1. ELEGIJA LOVORA, Dušan Kasalica (Crna Gora, Srbija, 2021, 93 min.) – svjetska premijera
2. STVARI VRIJEDNE SUZA / A LEGJOBB DOLGOKON BŐGNI KELL, Cristina Grosan (Mađarska, 2021, 84 min.) – svjetska premijera
3. BEBIA, JEDINA ČEŽNJA MOJE DUŠE / BEBIA, À MON SEUL DÉSIR, Juja Dobrachkous (Gruzija, Ujedinjeno Kraljevstvo, 2020) – regionalna premijera
4. BRDO NA KOJEM RIČU LAVICE / LA COLLINE OÙ RUGISSENT LES LIONESS, Luàna Bajrami (Kosovo, Francuska, 2021, 83 min.) – regionalna premijera
5. KELTI, Milica Tomović (Srbija, 2021, 106 min.) – regionalna premijera
6. MJESEC, 66 PITANJA / SELENE 66 QUESTIONS, Jacqueline Lentzou (Grčka, Francuska, 2021, 108 min.) – regionalna premijera
7. MURINA, Antoneta Alamat Kusijanović, (Hrvatska, Brazil, SAD, Slovenija, 2021, 92 min.) – regionalna premijera
8. TRAŽEĆI VENERU / NË KËRKIM TË VENERËS, Norika Sefa (Kosovo, 2020, 111 min.) – regionalna premijera
9. VELIKA SLOBODA / GROSSE FREIHEIT, Sebastian Meise (Austrija, Njemačka, 2021, 116 min.) – regionalna premijera

TAKMIČARSKI PROGRAM – DOKUMENTARNI FILM 2021.

1. BOSANSKI BRODVEJ, Jasmina Beširević (Hrvatska, 2021, 30 min.) – svjetska premijera
2. DISTURBED EARTH, Kumjana Novakova, Guillermo Carreras-Candi (Bosna i Hercegovina, Španija, Sjeverna Makedonija, 2021, 71 min.) – svjetska premijera
3. DIVE / DÍVÁK, Máté Kőrösi (Mađarska, 2021, 80 min.) – svjetska premijera
4. HORIZONT, Tanja Deman (Hrvatska, 2021, 25 min.) – svjetska premijera
5. ISTI SAN / ACELAȘI VIS, Vlad Petri (Rumunija, 2021, 29 min) – svjetska premijera
6. KAD SMO MI BILI ONI / WHEN WE WERE THEM, Danis Tanović, Damir Šagolj (Bosna i Hercegovina, 2021, 15 min.) – svjetska premijera
7. NEDJELJOM / EVERY SUNDAY, Keti Papadema (Cipar, 2020, 24 min.) – svjetska premijera
8. ŽŽŽ (ŽURNAL O ŽELIMIRU ŽILNIKU), Janko Baljak (Srbija, 2021, 90 min.) – svjetska premijera
9. SUNNY / MZIURI, Keti Machavariani (Gruzija, 2021, 67 min.) – europska premijera
10. LES ENFANTS TERRIBLES / YARAMAZ ÇOCUKLAR, Ahmet Necdet Çupur (Turska, Francuska, Njemačka, 2021, 93 min.) – regionalna premijera
11. LOOKING FOR HORSES, Stefan Pavlović (Bosna i Hercegovina, Nizozemska, Francuska, 2021, 88 min.) – regionalna premijera
12. POMIRENJE / ODPUŠČANJE, Marija Zidar (Slovenija, Srbija, Crna Gora, Kosovo, 2021, 82 min.) – regionalna premijera
13. POTREBA ZA MRŽNJOM, Filip Čolović (Srbija, 2020, 81 min.) – regionalna premijera
14. SOLDAT AHMET, Jannis Lenz (Austrija, 2021, 76 min.) – regionalna premijera
15. TVORNICE RADNICIMA, Srđan Kovačević (Hrvatska, 2021, 105 min.) – regionalna premijera